Obóz MDP 2018 – relacja

W dniach 28.07.2018 – 10.08.2018 czterdziestu dziewięciu członków MDP z gminy Hrubieszów wzięło udział w obozie szkoleniowo-wypoczynkowym w Poroninie. Na program obozu składała się część szkoleniowa, część praktyczna, a także aktywny wypoczynek w polskich Tatrach.

Zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne odpowiadały przygotowaniu i możliwościom wszystkich uczestników obozu. Część szkoleniowa polegała na zapoznaniu młodzieży z zagrożeniami, jakie każdy z nas może spotkać dookoła siebie, na przykład barszcz Sosnowskiego, a także zagrożeniami wynikającymi z rozwoju cywilizacji, postępu technicznego, takimi jak wypadki samochodowe, wypadki w domu, czy uzależnienia.

Oprócz przedstawienia podstawowych aktów prawnych dotyczących funkcjonowania MDP, OSP oraz PSP, tematami zajęć teoretycznych były także zasady ochrony przeciwpożarowej obejmujące przyczyny powstawania pożarów i ich następstwa. W tej części, druhowie także poznali podstawy pierwszej pomocy przedmedycznej, obejmujące pomoc w przypadkach utraty przytomności, czy też poparzeń o różnym stopniu.

Podczas zajęć wielokrotnie przywoływane były przykłady z akcji pożarniczych PSP w Lublinie, opowiadane przez druha asp. Andrzeja Spyła. Zajęcia praktyczne miały charakter ćwiczeniowy, podczas których druhowie mieli okazję doskonalić elementy pierwszej pomocy, takie jak resuscytacja krążeniowo-oddechowa, a także będąca częścią sportu pożarniczego sztafeta pożarnicza wraz z rozwijaniem linii gaśniczych. Umiejętności te doskonalone były również podczas wizyty w OSP w Poroninie, której pracownicy, poza prezentacją sprzętu ratowniczo-gaśniczego pomogli naszej młodzieży dodatkowo poszerzyć praktyczną wiedzę pożarniczą. Ponadto, druhowie mieli możliwość przećwiczyć także czynności ratownicze z zakresu pierwszej pomocy z użyciem fantomów i resuscytatora AMBU.

Nieodłącznym elementem zajęć były także ćwiczenia z zakresu musztry, doskonalone we wszystkich plutonach, czego efektem końcowym był uroczysty przemarsz na plac apelowy przed wieńczącym obóz apelem końcowym.

Poza zajęciami, członkowie obozu korzystali ze sprzyjającej pogody przez niemal cały pobyt. Przez pierwsze dni obozu, druhowie poznali uroki górskich krajobrazów podczas pieszych wędrówek po okolicy. Nie zabrakło również wycieczek w polskie góry, podczas których przemierzaliśmy szlaki Doliny Kościeliskiej, Wąwozu Kraków, Smoczej Jamy, a także przejście jaskini Mylnej, będące jedną z bardziej wymagających i ekscytujących atrakcji turystycznych. Z pomocą przewodnika, młodzież również zdobyła dwa szczyty polskich Tatr, między innymi Wielki Kopieniec i Nosal, będące częścią reglowej partii Tatr, a także przejść szlakiem do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Nie mogło także zabraknąć wycieczek na zakopiańskie Krupówki i Gubałówkę oraz kuligu do Zęba – miejscowości rodzinnej Kamila Stocha, zakończonej góralską biesiadą z ogniskiem w karczmie.

Podczas obozu młodzież z gminy Hrubieszów korzystała również z atrakcji, jakie oferował ośrodek „Halina”, takich jak siłownia na świeżym powietrzu, boiska do gry w piłkę nożną i piłkę siatkową, świetlica i karczma, w której odbywały się dyskoteki, czy też basen z jacuzzi.

Kadra obozu dbała o aktywny i kreatywny wypoczynek podopiecznych. Dbając o rozwój fizyczny druhów, poza codzienną zaprawą poranną organizowane były rozgrywki futbolowe i zajęcia na siłowni. Ponadto, młodzież spędziła czas w Aquaparkach: Terma Bania w Białce Tatrzańskiej oraz Termach Chochołowskich. Kreatywność druhów przejawiała się podczas konkursu plastycznego na plakaty na temat profilaktyki zdrowotnej i pożarnictwa. Młodzież mogła się również wykazać talentem pisarskim, tworząc poematy i piosenki obozowe, które były zaprezentowane podczas ogniska zorganizowanego pod koniec obozu.

Galeria zdjęć cz.1

Galeria zdjeć cz.2