Ochotnicza Straż Pożarna w Brodzicy

Pierwsza Straż Ogniowa w Brodzicy istniała już przed II wojną światową. Jednak brak jest dokumentów z jej działalności. Wiadomo, że posiadała własną remizę, do której w 1938r. przeniesiono drewnianą rzeźbę św. Floriana z rozebranej brodziczańskiej cerkwi. W 1961 roku ponownie założono OSP Brodzica, naczelnikiem został Jan Furmanek. Jednak na początku lat 70 jednostkę rozwiązano. W 1991 wybudowano zbiornik przeciwpożarowy.

3 lutego 2010 r. z inicjatywy Piotra Sendeckiego – sołtysa Brodzicy odbyło się zebranie założycielskie „Stowarzyszenia Ochotnicza Straż Pożarna w Brodzicy”. W zebraniu wzięło udział 19 założycieli oraz dwóch zaproszonych gości, tj. Wójt Gminy Hrubieszów – Jan Mołodecki w roli V-ce Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego OSP RP oraz mł.bryg. Piotr Kierepka – Komendant Powiatowy PSP w Hrubieszowie. Obecnie OSP Brodzica liczy ok. 30 członków. Nietypowy w funkcjonowaniu tej jednostki jest fakt, że OSP w Brodzicy nie zajmuje się gaszeniem pożarów. Specjalizacja tej jednostki to ratownictwo medyczne. Obecnie – wyposażeni m.in. w: dwustanowiskowy garaż z zapleczem, karetkę z wyposażeniem, busa osobowego, namioty, mundury i sprzęt ratowniczy – zapewniają zabezpieczenie medyczne imprez i uroczystości na terenie powiatu. Oprócz działalności operacyjnej OSP angażuje się w działalność społeczną przy uroczystościach organizowanych na terenie sołectwa i gminy. Pozyskuje dotacje na sprzęt i infrastrukturę dla mieszkańców gminy. Dzięki składanym wnioskom udało się pozyskać wyposażenie świetlicy wiejskiej, sprzęt i szkolenia dla wioski tematycznej w Wolicy oraz drobniejszy sprzęt strażacki. OSP w Brodzicy występuje w mundurach czerwono granatowych z napisem „STRAŻ”, które stanowią kompromis pomiędzy formacją strażacką i medyczną.

Druhowie z Brodzicy prowadzą też działalność szkoleniową. Od kilku lat organizują szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Przy współpracy z Gminą Hrubieszów, PSP i MSWiA od 3 lat OSP organizuje 14 dniowe obozy szkoleniowo wypoczynkowe dla kandydatów na strażaków – członków młodzieżowych drużyn pożarniczych. Debiut OSP Brodzica w zakresie działalności ratowniczej miał miejsce na Rejonowych zawodach udzielania pierwszej pomocy organizowanych przez PCK 29 kwietnia 2010 r. w Hrubieszowie. Jednostka OSP z Brodzicy zajęła zaszczytne pierwsze miejsce w konkurencji ochotniczych straży pożarnych.

W 2020r. „nowa” OSP Brodzica obchodzi jubileusz 10-lecia. W 2012 r. zakupiono do świetlicy w Brodzicy sprzęt konferencyjno-szkoleniowy za kwotę ok. 20 tyś zł. 70% tej sumy pochodzi z dofinansowania ze środków Unii Europejskiej. Kupione zostały: stoły, krzesła konferencyjne, laptop, projektor multimedialny z ekranem, zestaw klimatyzacji, aparat fotograficzny i prezenter. W 2014 r. OSP zrealizowała projekt „Królestwo Żab w Wolicy” o wartości 55 tys. W 2016 r. pozyskano karetkę marki Mercedes, oraz rozpoczęto budowę garażu. W 2018 – wysłużonego busa Ford Transit zastąpił VW CRAFTER. Dokonano również uroczystego otwarcia i poświecenia remizy OSP. W 2019r. przy remizie zamontowano maszt flagowy.