Dożynki Gminno-Parafialne 2021 w Brodzicy

Dożynki Gminno-Parafialne w gminie odbyły się 29 sierpnia 2021 roku w Brodzicy.

Ich organizatorami byli Wójt i Rada Gminy Hrubieszów, Proboszcz Parafii Św. Mikołaja w Hrubieszowie, Gminny Ośrodek Kultury w Hrubieszowie z siedzibą w Wołajowicach oraz Sołectwo Brodzica.

Święto Plonów otworzyli Wójt Gminy Hrubieszów Tomasz Zając i Przewodnicząca Rady Gminy Aneta Dąbrowska, a uroczystą Mszę Świętą dziękczynną odprawił ks. Wiesław Oleszek- Proboszcz Parafii Świętego Mikołaja w Hrubieszowie, a zarazem Dziekan Dekanatu Hrubieszów Południe.


Starostami tegorocznych dożynek byli Pani Agata Rodziewicz oraz Pan Krzysztof Panasiewicz oboje zamieszkali i prowadzący gospodarstwa rolne w Brodzicy.


Pomimo mało sprzyjającej aury mieszkańcy gminy Hrubieszów nie zawiedli frekwencją. Jedną z głównych atrakcji dożynek był udział sołectw oraz klubów seniora z terenu gminy, które przygotowały 34 stoisk wystawienniczych, oraz 33 wieńce dożynkowe, które wzięły udział w corocznym konkursie na „Najładniejszy wieniec dożynkowy”.

Wśród wieńców zgłoszonych do konkursu znalazł się również wieniec wykonany przez Roztoczański Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Tomaszowie Lubelskim.

Najwyżej ocenionymi zostały wieńce wykonane przez sołectwa Czerniczyn (I miejsce), Husynne (II miejsce), Nowosiółki (III miejsce), wieńce wykonane przez sołectwo Janki i Brodzica uzyskały natomiast wyróżnienia.


Nie zawiodły również podmioty i instytucje na co dzień współpracujące z mieszkańcami i rolnikami z gminy Hrubieszów. Swoje stanowiska przygotowały podmioty ekonomii społecznej z terenu gminy Hrubieszów, KRUS, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, rolnicy indywidualni wystawiający sprzęt rolniczy i materiał siewny, a także prezentujący prowadzone przetwórstwo rolno-spożywcze.

Uczestnicy odwiedzić też mogli stoisko promocyjne Hrubieszowskiej Telewizji Kablowej oraz Przedsiębiorstwa S.E.P. sp. z.o.o, którzy sponsorowali tegoroczne dożynki.


Dożynki stanowiły również okazję do złożenia podziękowań i gratulacji Panu Romanowi Topor – sołtysowi Sołectwa Moroczyn, który znalazł się w gronie dziesięciu laureatów w ogólnopolskim konkursie „Sołtys Roku 2020”.


Dożynkom towarzyszyła oprawa artystyczna, na którą składały się występy zespołów działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Hrubieszowie z siedzibą w Wołajowicach: ”To i Owo na Ludowo” z Gródka, „Czerwona Jarzębina” z Moroczyna, „Na Jeden Raz” z Mienian.

Wystąpiła również Kapela Mirecka oraz Zespół Klub Seniora „Nasz Czas” z Hrubieszowa. Gwiazdami wieczoru były natomiast zespoły: „Energy Girls”, „Kwestia 07”, „Królowa Disco” oraz „Bruno”.


Podczas dożynek działały również mobilny punkt szczepień przeciwko COVID-19 oraz punkt spisowy w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań.

tekst: GOK Hrubieszów zs. w Wołajowicach

zdjęcia: Urząd Gminy Hrubieszów