Obóz MDP z terenu Gminy Hrubieszów – 2022 – relacja

W dniach 30.06.2022 – 09.07.2022 czterdziestu pięciu członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu Gminy Hrubieszów wzięło udział w obozie szkoleniowo-wypoczynkowym w Białym Dunajcu. Na program obozu składała się część szkoleniowa teoretyczna jak i praktyczna, oraz aktywny wypoczynek w polskich Tatrach. Obóz miał również na celu przygotowanie młodzieży do działalności społecznej w szeregach OSP oraz popularyzację służby PSP.

Zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne odpowiadały przygotowaniu i możliwościom wszystkich uczestników obozu. Część szkoleniowa polegała na zapoznaniu młodzieży z zagrożeniami, jakie każdy z nas może spotkać w swoim otoczeniu, na przykład Barszcz Sosnowskiego, a także zagrożeniami wynikającymi z rozwoju cywilizacji i postępu technicznego, takimi jak wypadki samochodowe czy wypadki w domu.

Oprócz przedstawienia podstawowych aktów prawnych dotyczących funkcjonowania MDP, OSP oraz PSP, tematami zajęć teoretycznych były także zasady ochrony przeciwpożarowej obejmujące przyczyny powstawania pożarów i ich następstwa. W tej części, druhowie także poznali podstawy pierwszej pomocy przedmedycznej, obejmujące pomoc w przypadkach utraty przytomności, urazów czy też poparzeń o różnym stopniu.

Podczas zajęć wielokrotnie przywoływane były przykłady z akcji pożarniczych oraz ratowniczych KP PSP w Zakopanem, OSP Biały Dunajec oraz Podhalańskiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej.

Zajęcia praktyczne miały charakter ćwiczeniowy, podczas których druhowie mieli okazję doskonalić elementy pierwszej pomocy, takie jak resuscytacja krążeniowo-oddechowa, a także będąca częścią sportu pożarniczego sztafeta pożarnicza wraz z rozwijaniem linii gaśniczych. Umiejętności te doskonalone były również podczas wizyt w KP PSP w Zakopanem, oraz OSP Poronin, poza prezentacją sprzętu ratowniczo-gaśniczego pomogli naszej młodzieży dodatkowo poszerzyć praktyczną wiedzę pożarniczą oraz przećwiczyć użycie podstawowego sprzętu będącego na wyposażeniu PSP oraz OSP. Ponadto, druhowie ćwiczyli czynności ratownicze z zakresu pierwszej pomocy z użyciem fantomów i resuscytatora AMBU. Zajęcia praktyczne na terenie OSP Poronin przebiegały w 3 punktach nauczania, gdzie jeden z punktów miał zadanie wyszkolenie druhów z zakresu ratownictwa wysokościowego oraz termowizji w ratownictwie.

Młodzi druhowie mieli okazję uczestniczyć w V już Pikniku Strażackim organizowanym przez OSP Szaflary. Obozowicze wystartowali w zawodach na strażackim torze przeszkód, gdzie do pokonania mieli m.in. trafienie i powalenie pachołków prądownicą statyczną, przejście przez tunele, ugaszenie „zarodków ognisk”, przetransportowanie drabiny ratowniczej, slalom z wężem w75, czy przerzucenie worków z piaskiem z pkt A do pkt. B. W rezultacie nasi druhowie zakończyli rywalizację w pierwszej dziesiątce – na 8 miejscu.

Nieodłącznym elementem zajęć były także ćwiczenia z zakresu musztry, doskonalone we wszystkich plutonach, czego efektem końcowym był uroczysty przemarsz na plac apelowy przed wieńczącym obóz apelem końcowym, po powrocie na terenie OSP Brodzica.

Poza zajęciami, członkowie obozu korzystali ze sprzyjającej pogody przez niemal cały pobyt. Przez pierwsze dni obozu, druhowie poznali uroki górskich krajobrazów podczas pieszych wędrówek po okolicy. Nie zabrakło również wycieczek w polskie góry, podczas których z pomocą przewodnika przemierzaliśmy szlaki Doliny Kościeliskiej, Wąwozu Kraków, Smoczej Jamy, będącą jedną z bardziej ekscytujących atrakcji turystycznych.

Nie mogło także zabraknąć wycieczek na zakopiańskie Krupówki oraz zwiedzania Zakopanego. Młodzi druhowie mogli podziwiać panoramę Tatr dzięki wycieczce na Gubałówkę połączonej ze zjazdem wyciągiem krzesełkowym Butorowy Wierch. Nie zabrakło też tradycyjnego w górach zielonego kuligu rozpoczynającego się z rodzinnej miejscowości Kamila Stocha – Ząb, kontynuowanego wzdłuż pogórza Gubałówki. Kulig zakończony został biesiadą z ogniskiem w góralskim szałasie.

Podczas obozu młodzież z gminy Hrubieszów korzystała z atrakcji, jakie oferował ośrodek „Klimek” m.in. basen z jacuzzi, sala kominkowa czy świetlica w której odbywały się dyskoteki. Atrakcyjna okolica oferowała obiekty sportowe takie jak siłownia na świeżym powietrzu, boiska do gry w piłkę nożną i piłkę siatkową z których aktywnie korzystała młodzież.

Kadra obozu dbała o aktywny i kreatywny wypoczynek podopiecznych. Dbając o rozwój fizyczny druhów, poza codzienną zaprawą poranną organizowane były rozgrywki futbolowe oraz siatkowe. Ponadto, młodzież spędziła czas w Aquaparku: Termy Chochołowskie w Chochołowie. Kreatywność druhów przejawiała się podczas zajęć plastycznych na plakaty na tematy pożarnictwa. Obóz został sfinansowany dzięki dotacji:

Gminy Hrubieszów oraz Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Organizatorem obozu była OSP w Brodzicy gm. Hrubieszów.

Organizacja i zabezpieczenie medyczne: dh rat.med. Piotr Sendecki.

Komendant – kierownik wypoczynku: dh Marek Pydo

Wychowawcy: dh Ewelina Wołoszyn, dh Agata Makowiec, dh Damian Misiarz.