600 lecie Brodzicy

11 czerwca 2009r.  odbyły się obchody 600 lecia Brodzicy, podczas których został odsłonięty pomnik 600 lecia Brodzicy wykonany w kształcie zegara słonecznego. Uroczystość została uświetniona licznymi występami i atrakcjami min.:  zabawy dla dzieci, kiermasz, koncert orkiestry dętej,  występ kapeli ludowej, pokaz Wojów Gockich z Masłomęcza, pokaz JS 2020 z Hrubieszowa, występ Warsztatów Terapii Zajęciowych z Turkowic, jazda konna, jazda na motorach, pokazy Straży Granicznej i Straży Pożarnej.

Specjalnie na tą okazję dla wszystkich uczestników festynu został upieczony jubileuszowy, ogromny tort przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Brodzicy.
Tego, jakże bardzo ważnego dla mieszkańców Gminy Hrubieszowa a zwłaszcza mieszkańców Brodzicy dnia pogoda nie zapowiadała się zbyt dobrze. Już od rana padał dosyć obfity deszcz. Organizatorzy jednak nie dali za wygraną i z pomocą Strzelców przygotowali teren do odbycia festynu. Na szczęście godzinę przed rozpoczęciem uroczystości warunki atmosferyczne znacznie się poprawiły. Deszczowy dzień stał się bardzo słonecznym i pogodnym.
Pierwsze atrakcje przygotowane były głownie dla młodszych gości, Strażacy prezentowali swój samochód ratowniczy, Straż Graniczna zaprezentowała tresurę psów. Grami i zabawami dla dzieci  zajęli się animatorzy Stowarzyszenia Aktywnych Animatorów Kultury (SAAK).
Kolejny etap uroczystości to parada, która kończyła się przy pomniku 600-lecia Brodzicy. Przedstawiciele lokalnych władz Samorządowych dokonali uroczystego odsłonięcia pomnika.
Następnie miały miejsce wystąpienia okolicznościowe oraz zaprezentowanie rysu historii Brodzicy.
Dalsza część festynu to część rozrywkowa:
Koncert Orkiestry Dętej z Tomaszowa Lubelskiego, występ Warsztatów Terapii Zajęciowej z Turkowic, pokaz walk Wojów Gocckich z Masłomęcza.
Podczas festynu miało miejsce intrygujący zdarzenie. Dwóch zamaskowanych mężczyzn próbowało napaść i porwać Wójta Jana Mołodeckiego. Powiało trwogą….. i nie wiadomo skąd na placu pojawili się Strzelcy, w kilka sekund udało im się odbić „jeńca” , obezwładnić i schwytać sprawców napadu.
Okazało się, że był to pokaz umiejętności JS 2020 z Hrubieszowa z gościnnym udziałem Wójta.
Po pokazach Koło Gospodyń Wiejskich w Brodzcy poczęstowało wszystkich specjalnie przygotowanym na tą okazję tortem, którego degustację umiliła kapela ludowa.
Dodatkową atrakcją był kiermasz wyrobów artystycznych z WTZ Turkowice i wyrobów  Gockich,   loteria fantowa,  grill,   jazda konna, jazda na motocyklach, zabawy na dmuchanych zamkach, kiermasz cist  itp.
Cały festyn prowadzony był przez Edytę Dobosz-Maciuk – Stowarzyszenie SAAK.
Składamy podziękowania  dla Wójta Gminy Hrubieszów za współorganizację i dofinansowanie uroczystości. Dziękujemy również wszystkim, którzy pomogli podczas organizacji i uswietnili swoimi prezentacjami obchody 600 –lecia Brodzicy.
Dziękujemy także wszystkim przybyłym gościom.