Pożar warsztatu samochodowego w Brodzicy (była baza Kółka Rolniczego Brodzica i Wolica)

W dniu 30.03.2022 roku o godzinie 09:32 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie otrzymało zgłoszenie o pożarze warsztatu samochodowego w Brodzicy.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano pożar warsztatu samochodowego w zabudowie szeregowej. Płomienie wydobywały się na zewnątrz budynku a pożar zagrażał sąsiednim stanowiskom warsztatowym. W budynku znajdował się samochód osobowy również objęty pożarem.

Jako pierwszy akcję gaśniczą rozpoczął pracownik warsztatu, który próbował samodzielnie ugasić pożar wężem ogrodowym, w wyniku czego doznał poparzeń nóg oraz górnych dróg oddechowych. Poszkodowanemu udzielano kwalifikowanej pomocy medycznej i przekazano Zespołowi Ratownictwa Medycznego, który podjął decyzję o zadysponowaniu Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w związku z oparzeniami których doznał pracownik warsztatu.

Na miejsce zdarzenia zadysponowano Pogotowie Energetyczna w celu zabezpieczenia przyłącza elektrycznego. Następnie dokonano częściowej rozbiórki pokrycia dachowego co ułatwiło dotarcie do ukrytych zarzewi ognia. Po dogaszeniu i przewietrzeniu obiekt sprawdzono kamerą termowizyjną pod kątem przebywania postronnych osób oraz ukrytych zarzewi ognia, których nie stwierdzono.

Prawdopodobną przyczyną pożaru było zaprószenie ognia podczas prowadzenia prac w warsztacie.

W działaniach udział brali: Zakład energetyczny, 2x Policja, Zespół Ratownictwa Medycznego, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, 5x JRG Hrubieszów, OSP KSRG Teptiuków, 2xOSP KSRG Dziekanów, w tym 19 strażaków. Straty oszacowano na 20 tyś, a uratowane mienie to około 400 tyś zł. Interwencja trwała 2h 03min.info. foto. st.kpt. Marcin Lebiedowicz KPPSP Hrubieszów