Sprawozdanie z II turnusu obozu MDP Gm. Hrubieszów 2023

W dniach 21.07.2023 – 03.08.2023 piętnastu członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu Gminy Hrubieszów wzięło udział w II turnusie obozu szkoleniowo-wypoczynkowego w Zakopanem.

Na program obozu składała się część szkoleniowa teoretyczna jak i praktyczna, oraz aktywny wypoczynek w polskich Tatrach i Peninach.

Obóz miał również na celu przygotowanie młodzieży do działalności społecznej w szeregach OSP oraz popularyzację służby PSP.

Zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne odpowiadały przygotowaniu i możliwościom wszystkich uczestników obozu. Część szkoleniowa polegała na zapoznaniu młodzieży z zagrożeniami, jakie każdy z nas może spotkać w swoim otoczeniu na co dzień jak i w służbie strażackiej.

Młodzi druhowie zapoznali się z funkcjonowaniem MDP  i OSP nabywając wiedzę teoretyczną  oraz w miarę swych możliwości elementy ćwiczeń praktycznych i musztry.

Poruszane zostały też elementy profilaktyki m.in.: „NIE dla raka w straży!”, prewencyjne działania zabezpieczenia przeciwpożarowe w gospodarstwie domowym czy prawidłowa reakcja po rozpoznaniu pożaru.

W tej części, druhowie także poznali podstawy pierwszej pomocy przedmedycznej, obejmujące pomoc w przypadkach utraty p przytomności, urazów czy też poparzeń o różnym stopniu.

Zajęcia praktyczne miały charakter ćwiczeniowy, podczas których druhowie mieli okazję doskonalić elementy pierwszej pomocy, takie jak resuscytacja krążeniowo-oddechowa, a także będąca częścią sportu pożarniczego sztafeta pożarnicza wraz z rozwijaniem linii gaśniczych.

Umiejętności te doskonalone były również podczas wizyty w KP PSP w Zakopanem, gdzie poza prezentacją sprzętu ratowniczo-gaśniczego, zawodowi strażacy pomogli naszej młodzieży dodatkowo poszerzyć praktyczną wiedzę pożarniczą oraz przećwiczyć użycie podstawowego sprzętu będącego na wyposażeniu PSP.

Poza zajęciami, członkowie MDP korzystali ze sprzyjającej lokalizacji zakwaterowania. Przez pierwsze dni obozu, druhowie poznali uroki górskich krajobrazów podczas pieszych wędrówek po okolicy. Nie zabrakło również wycieczek w polskie góry, podczas których z pomocą przewodnika przemierzaliśmy szlaki TPN-u.

Zdobywanie szczytów górskich, szczególnie w Tatrach kształtuje charakter po przez walkę ze słabościami oraz uczy pokory do gór i natury. Tej formy aktywnego wypoczynku również nie zabrakło. Młodzi adepci sztuki pożarniczej zdobyli m.in. szczyt góry Nosal (1206 m.n.p.m.), który to oferuje jedną z najpiękniejszych widoków na panoramę Tatr, podnóża i doliny gdzie znajduje się miasto Zakopane oraz pogórze Gubałowskie.

Przemierzaliśmy również Dolinę Olczyską, Halę Gąsienicową wraz z wejściem nad Czarny Staw Gąsienicowy położony na wysokości 1624 m.n.p.m. . Kulminacyjną, wymagającą kondycyjnie górską wycieczką była wyprawa do Doliny Pięciu Stawów Polskich położonej na wysokości 1670 m.n.p.m. .

Nie mogło także zabraknąć wycieczek na zakopiańskie Krupówki oraz zwiedzania Zakopanego, gdzie odwiedziliśmy m.in. Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN czy muzeum Tatrzańskie oferujące interaktywne zwiedzanie.

Młodzi druhowie mogli podziwiać panoramę Tatr dzięki wycieczce na Gubałówkę rozpoczynającej się z rodzinnej miejscowości Kamila Stocha – Ząb, wycieczkę kontynuowano wzdłuż pogórza Gubałówki, która została zakończona zjazdem wyciągiem krzesełkowym Butorowy Wierch.

Sprzyjająca pogoda pozwoliła zorganizować wyjazd w polskie Pieniny, gdzie odbył się rafting (spływ) rzeką Dunajec na pontonach. Prócz podziwiania gór wapiennych i opowieści na temat Pienin, druhowie mieli szansę wykazać się zgraniem oraz hartem ducha podczas wiosłowania w rywalizacji między pontonami o dotarcie jako pierwsi do mety.

Podczas obozu młodzież z gminy Hrubieszów korzystała z atrakcji, jakie oferował ośrodek „Leśnik” m.in. sportowe boiska zielone, altana w której odbyło się ognisko. Sala kinowa zapełniona widzami każdego niedzielnego wieczoru czy sala konferencyjna w której odbywały się wykłady, zajęcia oraz dyskoteki.

Nieodłącznym elementem zajęć były także ćwiczenia z zakresu musztry, doskonalone we wszystkich drużynach, czego efektem końcowym po powrocie był przemarsz na plac apelowy ze śpiewem na ustach, przed wieńczącym obóz uroczystym apelem na terenie KP PSP Hrubieszów. Apel odbył się w garażu KP PSP gdzie dh. Prezes Piotr Sendecki złożył meldunek o gotowości uczestników do uroczystego apelu na ręce Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Hrubieszowie mł. bryg. Tomaszowi Zwolakowi. Zwieńczeniem wydarzenia było uroczyste ślubowanie młodych druhów na członka MDP, przyjęte przez Tomasza Zająca Prezesa Gminnego Zarządu OSP RP.

Kolejnym punktem zostało rozdanie pamiątkowych dyplomów potwierdzających ukończenie Obozu MDP gm. Hrubieszów 2023. Dyplomy ukończenia wręczył dh Tomasz Zając, zaś z ramienia PSP młodzi strażacy otrzymali „Dyplomy Uznania” za ukończenie obozu, które wręczył mł. bryg. Tomasza Zwolaka. W uroczystościach uczestniczyła również kadra obozu oraz rodzice dzieci.

Kadra obozu dbała o aktywny i kreatywny wypoczynek podopiecznych. Dbając o rozwój fizyczny druhów, poza codzienną zaprawą poranną organizowane były rozgrywki futbolowe oraz siatkowe. Ponadto, młodzież spędziła czas w Aquaparku: Termy Bania w Białce Tatrzańskiej oraz Termach Zakopiańskich.

Kreatywność druhów przejawiała się podczas zajęć plastycznych na plakaty z tematem pożarnictwa.

Obóz został sfinansowany dzięki dotacji:

  • Skarbu Państwa za pośrednictwem Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej,
  • Gminy Wiejskiej Hrubieszów oraz
  • OSP Brodzica.

Organizatorem obozu była OSP w Brodzicy gm. Hrubieszów.

Organizacja i zabezpieczenie medyczne: dh rat.med. Piotr Sendecki

Komendant obozu – kierownik wypoczynku: dh Marek Pydo

Wychowawca: dh Agata Makowiec