Sprawozdanie z pierwszego turnusu obozu MDP Gminy Hrubieszów 2023

W dniach 05.07.2023 – 18.07.2023 czterdziestu pięciu członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu Gminy Hrubieszów wzięło udział w obozie szkoleniowo-wypoczynkowym w Białym Dunajcu. Na program obozu składała się część szkoleniowa teoretyczna jak i praktyczna, oraz aktywny wypoczynek w polskich Tatrach. Obóz miał również na celu przygotowanie młodzieży do działalności społecznej w szeregach OSP oraz popularyzację służby PSP.


Zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne odpowiadały przygotowaniu i możliwościom wszystkich uczestników obozu. Część szkoleniowa polegała na zapoznaniu młodzieży z zagrożeniami, jakie każdy z nas może spotkać w swoim otoczeniu, profilaktyką przeciwnowotworową w straży pożarnej, a także zagrożeniami wynikającymi z rozwoju cywilizacji i postępu technicznego, takimi jak wypadki samochodowe czy wypadki w domu.


Oprócz przedstawienia podstawowych aktów prawnych dotyczących funkcjonowania MDP, OSP oraz PSP, tematami zajęć teoretycznych były także zasady ochrony przeciwpożarowej obejmujące przyczyny powstawania pożarów i ich następstwa. W tej części, druhowie także poznali podstawy pierwszej pomocy przedmedycznej, obejmujące pomoc w przypadkach utraty przytomności, urazów czy też poparzeń o różnym stopniu.


Podczas zajęć wielokrotnie przywoływane były przykłady z akcji pożarniczych oraz ratowniczych KP PSP w Zakopanem oraz OSP Poronin, która wchodzi w skład KSRG czyli Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Zajęcia praktyczne miały charakter ćwiczeniowy, podczas których druhowie mieli okazję doskonalić elementy pierwszej pomocy, takie jak resuscytacja krążeniowo-oddechowa, a także będąca częścią sportu pożarniczego sztafeta pożarnicza wraz z rozwijaniem linii gaśniczych. Umiejętności te doskonalone były również podczas wizyt w KP PSP w Zakopanem oraz OSP Poronin, poza prezentacją sprzętu ratowniczo-gaśniczego pomogli naszej młodzieży dodatkowo poszerzyć praktyczną wiedzę pożarniczą oraz przećwiczyć użycie podstawowego sprzętu będącego na wyposażeniu PSP oraz OSP. Ponadto, druhowie ćwiczyli czynności ratownicze z zakresu pierwszej pomocy z użyciem fantomów i resuscytatora AMBU. Zajęcia praktyczne na terenie OSP Poronin przebiegały w 3 punktach nauczania, gdzie jeden z punktów miał zadanie wyszkolenie druhów z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.


Poza zajęciami, członkowie korzystali ze sprzyjającej pogody przez niemal cały pobyt. Przez pierwsze dni obozu, druhowie zwiedzali Kopalnię Soli w Bochni oraz poznali uroki górskich krajobrazów podczas pieszych wędrówek po okolicy. Nie zabrakło również wycieczek w polskie góry, podczas których z pomocą przewodnika przemierzaliśmy szlaki Doliny Kościeliskiej, Wąwozu Kraków, Smoczej Jamy, będącą jedną z bardziej ekscytujących atrakcji turystycznych. Zdobywanie szczytów górskich, szczególnie w Tatrach kształtuje charakter po przez walkę ze słabościami oraz uczy pokory do gór i natury. Tej formy aktywnego wypoczynku również nie zabrakło. Młodzi adepci sztuki pożarniczej zdobyli m.in wymagający kondycyjnie szczyt Sarnia Skała (1377 m.n.p.m.), z której to można podziwiać przepiękną panoramę Tatr, podnóża i doliny, gdzie znajduje się miasto Zakopane oraz pogórze Gubałowskie. Z Sarniej Skały można zmierzyć się oko w oko ze „Śpiącym Rycerzem” gdyż jest to ostatni najwyższy szczyt położony dokładnie naprzeciw Giewontu.
Nie mogło także zabraknąć wycieczek na zakopiańskie Krupówki oraz zwiedzania Zakopanego. Młodzi druhowie mogli podziwiać panoramę Tatr dzięki wycieczce na Gubałówkę rozpoczynającej się z rodzinnej miejscowości Kamila Stocha – Ząb, wycieczkę kontynuowano wzdłuż pogórza Gubałówki, która została zakończona zjazdem wyciągiem krzesełkowym Butorowy Wierch.

Nie zabrakło też tradycyjnego w górach zielonego kuligu. Kulig zakończony został biesiadą z ogniskiem w góralskim szałasie.


Podczas obozu młodzież z gminy Hrubieszów korzystała z atrakcji, jakie oferował ośrodek „Willa Klimek” m.in. basen z jacuzzi i hydromasażem, sala kominkowa czy świetlica, w której odbywały się dyskoteki. Atrakcyjna okolica oferowała obiekty sportowe takie jak siłownia na świeżym powietrzu, boiska do gry w piłkę nożną i piłkę siatkową z których aktywnie korzystała młodzież.


Nieodłącznym elementem zajęć były także ćwiczenia z zakresu musztry, doskonalone we wszystkich plutonach, czego efektem końcowym po powrocie był przemarsz na plac apelowy ze śpiewem na ustach, przed wieńczącym obóz uroczystym apelem na terenie KP PSP Hrubieszów. Apel odbył się w garażu KP PSP gdzie Komendant Obozu dh. Marek Pydo złożył meldunek o gotowości uczestników do uroczystego apelu na ręce Komendanta Powiatowego PSP Hrubieszów mł. bryg. Piotr Gronowicza. Zwieńczeniem wydarzenia było uroczyste ślubowanie młodych druhów, którzy wstąpili w szeregi MDP przyjęte przez Prezesa Zarządu Gminnego OSP RP – Tomasza Zająca. Kolejnym punktem zostało rozdanie dyplomów potwierdzających ukończenie Obozu MDP gm. Hrubieszów 2023. Dyplomy ukończenia wręczył dh Tomasz Zając – Wójt Gminy Hrubieszów, zaś z ramienia PSP młodzi strażacy otrzymali „Dyplomy Uznania” za ukończenie obozu, które wręczył mł. bryg. Piotr Gronowicz. W uroczystościach uczestniczyła również kadra obozu oraz rodzice dzieci.


Kadra obozu dbała o aktywny i kreatywny wypoczynek podopiecznych. Dbając o rozwój fizyczny druhów, poza codzienną zaprawą poranną organizowane były rozgrywki futbolowe oraz siatkowe. Ponadto, młodzież spędziła czas w Aquaparku: Termy Bania w Białce Tatrzańskiej. Kreatywność druhów przejawiała się podczas zajęć plastycznych na plakaty z tematem pożarnictwa.


Obóz został sfinansowany dzięki dotacji:
Skarbu Państwa reprezentowanego przez Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej, Gminy Wiejskiej Hrubieszów oraz wkładu osobowego i rzeczowego OSP Brodzica.


Organizatorem obozu była OSP w Brodzicy gm. Hrubieszów.
Organizacja i zabezpieczenie medyczne: dh rat.med. Piotr Sendecki (st.kpt w st. spocz.)
Komendant – kierownik wypoczynku: dh Marek Pydo
Wychowawcy: dh Jakub Panasiewicz, dh Agata Makowiec, dh Damian Misiarz